facebook
mail
heart
koperta
 
 
 

  

IMG_1328.JPG

Włosy są jednym z największych atutów kobiety. Dlatego gdy wypadają lub źle wyglądają, wpadamy w panikę. Czasem niepotrzebnie, bo gubienie nawet stu włosów dziennie jest zjawiskiem całkiem normalnym. Kiedy zacząć się martwić? Zapraszam do przeczytania dalszej części tego wpisu :)

 Wiosna, lato, upały. Włosy zaczynają wypadać i sa osłabione. Może to trwać nawet 4-5 miesięcy, ale nie ma w tym nic niepokojącego. To efekt niedoboru witamin i minerałów w zimowej diecie, wpływu niskich temperatur i noszenia nieodpowiednich czapek (lub nienoszenia ich w ogóle). Choć czapka zabezpieczna włosy przed mrozem i uszkodzeniami mechanicznymi, czasem może też wyrządzić naszym włosom wiele szkody. Nie nośmy nakryć głowy zbyt ciasnych i wykonanych z tworzyw stucznych, bo osłabiają strukturę włosów i powodują ich nadmierne przetłuszczanie, w efekcie czego stają się łamliwe, kruche i słabe. Nadmierne pocenie sprzyja przetłuszczaniu się skóry głowy. Zimą częściej dochodzi do zachorowań na łojotokowe zapalenie skóry, które prowadzi do wypadania włosów. Na szczęście niebliznowaciejącego, więc włosy zawsze odrastają. Przyczyn nadmiernego wypadania jednak może być wiele więcej...

_______________

ZŁA DIETA

U wielu osób wypadanie włosów jest związane z nieodpowiednim odżywianiem. Aby temu zapobiec, należy upewnić się, że w diecie nie brakuje witaminy A, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12), witamin C,E,D3, miedzi, żelaza, cynku, selenu, kwasów omega-3 i omega-6, białka oraz wody, której należy pić około 2litrów dziennie (nie wliczając w to kawy i herbaty). Dlaczego akurat te składniki są tak istotne dla kondycji naszych włosów? Witamina A reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy. Jeśli jest jej za mało, włosy stają się suche i łamliwe. Ale uwaga - wypadanie włosów może powodować nie tylko brak, ale również i nadmiar witaminy A. Witamina C przeciwdziała wolnym rodzinikom i uczestniczy w procesie produkcji niezbędnego dla włosów kolagenu, a witamina E poprawia krażenie skóry i wspomaga dostarczanie do włosów tlenu oraz składników odżywczych. Bardzo ważne są witaminy z grupy B, bo wpływają na wzrost włosów, wzmacniają cebulki, zapobiegają łysieniu i nadają połysk. Gdy organizmowi brakuje biotyny (witaminy H lub B), włosy mogą nadmiernie się przetłuszczać, bo nie dochodzi do normalizacji pracy gruczołów łojowych. Przy wypadaniu włosów pomocna bywa kuracja z witaminą B6. Kolejny istotny składnik to żelazo, które bierze udział w budowaniu prawidłowej i zdrowej struktury włosa. Gdy zaczyna gop brakować, pogarsza się kondycja włosów. Bez żelaza krew nie jest odpowiednio dotleniona, co powoduje osłabienie i łamanie włosów. Najbardziej narażone na niedobór żelaza są kobiety, bo tracą je w czasie w czasie menstruacji.
Nadmierna utrata włosów bywa też efektrem nieracjonanego odchudzania się. Nawet podczas tracenia wagi dieta musi być właściwie skomponowana, bo trwałe niedobory żywieniowe mogą spowodować to, że włosy zaczną wypadać lub staną się tak cienkie, że niemal niewidoczne.

_______________

NIEWŁAŚCIWA PIELĘGNACJA

Częste suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem osłabia ich strukturę. Stają się słabe, suche i łamliwe. Łuski otwierają się i są podatne na niszczenie. Źle na włosy działa też prostowanie prostownicą czy kręcenie za pomocą lokówki. Zabiegi te wykonywane zbyt często i nieprawidłowo (bez ochrony termicznej, na mokrych włosach) przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów.
Mitem natomiast jest przekonanie, że obcinanie i golenie włosów je wzmacnia. Tępe nożyczki wręcz je uszkadzają. Jak zatem pielęgnować włosy? Jeśli nie mamy z nimi problemów, wystarczy je czesać, szczotkować i myć. Częstotliwość ich mycia zależy od rodzaju włosów i potrzeb. Długie włosy myjemy rzadziej, żeby nie doszło do uszkodzenia osłonki włosa, przetłuszczające się myjemy w letniej wodzie. poza tym nie masujemy zbyt intensywnie skóry głowy i nie suszymy goracym powietrzem.
Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu włosów, doborze odpowiednich kosmetyków(szampon, odżywka, maska) oraz przyrządów (szczotka, grzebień, frotki, wsuwki) oraz delikatnym rozczesywaniu (nie wolno włosów szarpać, rozczesywać na siłę). Nie wolno wycierać mokrych włosów o ręcznik.

_______________

NIEODPOWIEDNIE KOSMETYKI

Nie nalezy nakładać na włosy i skórę głowy zbyt dużej ilości kosmetyku do stylizacji. W preparatach do tego przeznaczonych znajdują się wielocząsteczkowe polimery. Na włosach tworzą one powłokę, dzięki której włosy układają się tak, jak chcemy, ale włosy zostają zbyt mocno obciążone.
Unikaj stosowania środków zawierających alkohol, bo wysusza on włosy. Dodatkowo może wywołać łupież. Szukam szamponów, odżywek i ampułek z wyciągiem z czarnej rzodkwi, szałwii, drzewa oliwnego oraz witaminami A, E i z grupy B. Sugeruj się nie ceną, ale składem preparatów. Nie zawsze najdroższy będzie najlepszy.

_______________

STRES

Długotrwały stres negatywnie wpływa na kondycję włosów. Dochodzi wówczas do nieprawidłowego chaotycznego wydzielania kortyzolu przed nadnercza, co przyczynia się do wypadania włosów. Stres stymuluje też wzmożone wydzielanie przez przysadkę mozgową następnego hormonu stresu - prolaktyny. Jej nadmiar przez zaburzenie cyklu miesięcznego i wzrost stężenia androgenów powoduje tzw androgenne wypadanie włosów. Znane są przypadki, kiedy ktoś pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierć bliskiej osoby, całkowicie łysieje lub siwieje. Często zdarza się to u dzieci, które są mniej odporne na stres. W wyniku dużego stresu może dojść zarowno do zwykłego (sezonowego) wypadania włosów, jak i do łysienia plackowatego. Pojawiają się wtedy ogniska bez włosów na głowie, a u mężczyzn także na brodzie. Łysienie całkowite to zupełna utrata włosów, ze wszystkich rejonów - głowy, brwi, rzęs. Tło tej choroby, jest prawdopodobnie autoimmunologiczne, często wspołistnieje z bielactwem, zapaleniem tarczycy i atopią.

_______________

CHOROBY

Nadmierne wypadanie włosów może być jednym z pierwszych objawów poważnej choroby. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wypadanie włosów u kobiet najczęściej towarzyszy chorobom nowotworowym, cukrzycy, niewydolności nerek, chorobom wątroby, kile, nadczynności oraz niedoczynności tarczycy, toczeniowi rumieniowatemu, anemii, grzybicy skóry głowy.
Wypadanie włosów u kobiet może się pojawić nawet w przypadku grypu lub dolegliwości, którym towarzyszy wysoka gorączka. Przy temperaturze 39 stopni
znacznie osłabiają się mieszki włosowe. Pamiętajmy, że włosy nie wypadają od razu po ustąpieniu goraczki, ale dopiero 2-4 miesiące później. Przestrzega, że bardzo groźne jest wypadanie włosów spowodowane grzybicą skóry głowy. Jeśli grzyby umiejscowią się blisko mieszków włosowych, mogą uszkodzić cebulki, a wtedy łysienie jest nieodwracalne. Wypadanie włosów może też spowodować stosowanie niektórych leków, np. antybiotyków, leków immunosupresyjnych, przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, środków antykoncepcyjnych, leków ze złotem (stosowanych w reumatologii) oraz cytostatyków potocznie nazywanych chemią. W niektórych przypadkach prowadzi to do całkowitego wyłysienia. Najcześciej jednak włosy potem odrastają.

_______________

SZUKAJ PRZYCZYN, BADAJ SIĘ

Jakie badania należy wykonać? Warto wykonać badania krwi: morfologię, OB, zbadać elektrolity, ferrytynę, żelazo, kwas foliowy, poziom witaminy D3 i B12, miedź i cynk. Potem trzeba zastosować suplementację brakujących składników i zmienić dietę. Jeśli po pół roku suplementacji stan włosów się nie poprawia, należy znów zgłosić się do specjalisty. Najgorsze co możemy zrobic to bagatelizować problem. Może to prowadzić do zaostrzena zmian i konieczności zastosowania bardziej zaawansowanego, lecz często mniej efektywnego leczenia. Przyczyną kłopotów może być bowiem na przykład choroba skóry głowy lub problemy hormonalne, a wtedy dieta nie pomoże. Warto iść do dermatologa i endokrynologa.

_______________

GDY WINNE SĄ HORMONY

Jeżeli podstawowe badania nic nie wykazały albo mimo suplementacji i właściwej pielęgnacji włosy nadal wypadają, przyczyną może być zła godpodarka hormonalna:

- Nadczynność tarczycy,
- Choroba Hashimoto,
- Menopauza,
- Ciąża, poród lub poronienie,
- Zespół policystycznych jajników(PCOS),
- Łysienie androgenowe.

_______________

BADANIA I LECZENIE

Jakie badania nalezy zrobić, gdy podejrzewamy wypadanie włosów na tle hormonalnym? Warto oznaczyć:

- Hormony tarczycy (TSH, FT4, FT3),
- Przeciwciała tarczycowe (antyTPO, antyTG),
- Poziom testosteronu całkowitego i wolnego,
- 5A- Dihydrotestosteron (DHT)
- Hormon luteinizujący (LH), gonadotropinę (FSH)
- Progesteron (luteina), estrogen (estradiol), prolaktyna, enrostendion,
- Poziom kortyzolu, DHEA i DHEA-SO4

Terapia dobrana przez lekarza moze obejmować wachlarz metod, począwszy od przyjmowania leków po zabiegi operacyjne. Walka z łysieniem może polegać m.n na przyjmowaniu preparatów, których wchłananie bywa dodatkowo spomagane naświetleniami, biostymulacją laserową, elektroterapią, jonoforezą, mezoporacją.
Dośc powszechnie stosowana jest mezoterapia igłowa. Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu (specjalnym pistoletem z cieniutką igłą) koktajli odżywczych lub środków farmakologicznych w skórę głowy, aby ją odpowiednio odżywić. Należy wykonać kilka serii. Tańszą (ale mniej skuteczną) metodą jest wcieranie odpowiednich preparatów farmakologicznych w skórę głowy. Często zdarza się tak, że gdy układ hormonalny w wyniku leczenia wraca do normy, jednocześnie kończą się problemy z wypadaniem włosów.

_______________

KIEDY POMOŻE DERMATOLOG

Wypadanie włosów czesto jest spowodowane chorobami skóry, takimi jak:

- Łysienie plackowate,
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- Grzybica.

Dlatego pamiętajcie aby odwiedzić dermatologa i upewnijcie się, że nie macie żadnej z powyższych dolegliwości lub jeśli macie - działajcie natychmiast i zacznijcie działać pod kątem choroby :) Dbajcie odpowiednio o skórę głowy i stosujcie przepisane przed dermatologa maści. Buziaki!

 hebe, 01-30.04.2016


Dodaj komentarz

Komentarze  

# Julie Ann 2016-09-11 04:09
Ten post to istna skarbnica wiedzy :) zapisuję go sobie do ulubionych, bo nigdy nie pamiętam, które witaminy są fla włosów istotne.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
# CukrowaKsiężniczka 2016-09-11 09:11
Cieszę się bardzo, że post jest dla Ciebie przydatny :) Pozdrawiam!
Odpowiedz
# Suzi 2016-09-21 08:19
Wow dzięki za podpowiedź! do tej pory jakoś suplementów nie brałam na wypadanie włosów. Różnych specyfików na włosy próbowałam i w końcu sprawdził się seboradin więc przy nim zostałam. Wolę nie zmieniać już raz sprawdzonego szamponu :P
Odpowiedz
# CukrowaKsiężniczka 2016-09-22 14:36
I tak będziesz musiała, bo skóra głowy się przyzwyczai i przestanie działac :D
Odpowiedz
# kaja 2016-12-21 13:45
W moim przypadku problemem byl stres. Przeprowadzka do innego miasta, nowa praca spowodowaly, ze mocno schudlam a wlosy wypadaly mi garsciami :< Kiedy sytuacja zaczela sie uspokajac, ja 'wrocilam do zywych; to moje wlosy juz niekoniecznie i po setkach masek domowych i kupnych fryzjer polecil mi odzywcze ampulki (z seboradinu bodajze) kuracje juz skonczylam i faktycznie wlosy sa w lepszym stanie, nie wypadaja az tak.
Odpowiedz
# Simon 2017-01-07 14:38
whoah this weblog is wonderful i really like
studying your articles. Stay up the good work!
You know, many individuals are hunting around for this
info, you could aid them greatly.

Feel free to visit my blog post: środki odchudzające: http://tabletkina.odchudzanietak.pl
Odpowiedz
# Jens 2017-01-12 10:53
Good write-up. I absolutely appreciate this site.
Continue the good work!

Here is my blog post; braveran na potencje cena: http://brav3.alepytanie.pl
Odpowiedz

Napisz do mnie

Bloglovin

Follow

OBSERWATORZY

INSTAGRAM

newinsta.png

instanew.png

FACEBOOK

POPULARNE WPISY

DSC00428.JPG

Cebulki zostają odżywione, ukrwione, rozgrzane i tym samym stają się mocniejsze,a włosy nie wypadają lub wypadają w mniejszej ilości niż do tej pory. Pojawia się mnóstwo kłujących baby hair oraz włosy zaczynają szybciej rosnąć. A to wszystko dzięki Kapoor Kachli (...)

CZYTAJ DALEJ


olej_1.jpg

Nałożenie oleju na włosy jest doskonałym rozwiązaniem dla włosów suchych, łamliwych, zniszczonych, rozdwojonych, matowych, z łupieżem czy ze skłonnością do wypadania. Olejowanie włosów odżywia je, poprawia ich sprężystość, blask, regeneruje je, nawilża i znacznie wpływa na poprawę ich wyglądu...

CZYTAJ DALEJ


aasas.JPG

Twoje końcówki się łamią, rozdwajają i kruszą... Co zrobić aby tego uniknąć? Jak zabezpieczać końce? Przedstawiam pięć podstawowych zasad, które sprawią że Wasze końce odżyją i odwdzięczą się ładniejszym wyglądem...

CZYTAJ DALEJlarge_3.jpg

O tym co najkorzystniej wpływa na wzrost i kondycję naszych włosów możecie poczytać w tym wpisie.
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć jakie witaminy czy minerały wpływają na stan naszych włosów. W naszym jadłospisie na pewno powinna znaleźć się biotyna,
białko, żelazo, cynk, witamina A, D, C, E, krzem, magnez, kwas foliowy i witamina B, B6, B12. Wszystkie te witaminy i minerały wpływają na stan i kondycję naszych włosów....

CZYTAJ DALEJ


IMG_1188.JPG

Maska Himalaya to idealny kosmetyk do skóry trądzikowej oraz skłonnej do przebarwień słonecznych/trądzikowych. Dzięki niej możemy również pozbyć się zaskórników i rozszerzonych porów. Posiada bardzo naturalny skład, oparty na ziołach, białej glince i trzech składnikach które grają tu kluczową rolę

CZYTAJ DALEJ


jak-szybko-i-skutecznie-zapuscic-wlosy.jpg
Co zrobić, aby włosy rosły szybciej?Czy są na to jakieś magiczne sposoby? Okazuje się, że jednak tak i można sprawić że włosy zamiast standardowego 1 centymetra na miesiąc zaczną rosnąć nieco szybciej.... Jak to zrobić? Zapraszam do lekturki :)

CZYTAJ DALEJ


10318706_788610287825550_1941582229_n-tile.jpg

Wpis o moich włosach. Jak udało mi się je zagęścić? Co zrobiłam, że zmieniłam ich wygląd na lepsze? Jak pozbyłam się przerzedzeń, zakoli? Jak o nie dbałam przez ostatnie kilka miesięcy? 

CZYTAJ DALEJ


 

DSC01170.JPG
Książki poświęcone urodzie. Jeśli jesteście ciekawe jakie książki czytam oraz czy warto pójść do biblioteki i wypożyczyć choćby jedną z trzech wymienionych - przeczytajcie ten wpis. Książki które przedstawiam w tym wpisie to: ''Uroda bez tajemnic'' , '' Palce przywracają młodość twarzy'' , ''Co mówi ciało'' ....

 CZYTAJ DALEJ


DSC01075.JPG

Na napisanie tej recenzji miałam dość dużo czasu, dzięki czemu mogłam sprawdzić skuteczność odżywki oraz efekty jakie -  rzekomo - miały się po niej pojawić. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że odżywka działa na wzrost, pogrubienie, wzmocnienie i zagęszczenie rzęs (...)

CZYTAJ DALEJ


19a4f99e83b2495c38896c55a0889052c41b6f59.jpg

LATO.
Słońce, chlor, słona morska woda, to wszystko ma negatywny wpływ na nasze włosy
. Dlatego co robić aby im nie zaszkodzić? Pamiętajcie, że latem o włosy trzeba dbać intensywniej, podobnie jak zimą (...)

CZYTAJ DALEJ 
snap.png
INSTANOWE.pngfacebookzikona.pngLicznik odwiedzin

2751318
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2733
2779
5512
842911
63879
61484
2751318

TRANSLATOR

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Copyright © Cukrowa Księżniczka. Wszelkie prawa zastrzeżone!